Constantin Brâncuşi születésének 140. évfordulóját ünnepelt a Budapesti RKI

2016 február 19-én 18.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet is társul a „140 éve született Constantin Brâncuşi" című programhoz, székházában rendezte azon estsorozat első rendezvényét amelyek a neves szobrásznak állítanak emléket. Az est során előadást tartotta Passuth Krisztina művészettörténész a „Brancusi és Brâncuși" című kötet szerkesztője, amely 2005-ben jelent meg a Noran Kiadó gondozásában; könyvkiállítás a Budapesti RKI Könyvtárának Brâncuşi-témájú kiadványaiból; filmrészletek kerültek vetítésre Cornel Mihalache 1995-ben rendezett Brâncuşi című dokumentumfilmjéből.

„A film alapját egy igazi, dokumentum-értékű szöveg képezi, tehát nem tudományos megalapozatlanságú Brâncuşi által »mondott« szövegeken; ezek valóban leírt gondolatok, jegyzetek amelyek barátoknál vagy örökösöknél maradtak fenn. A film összes képanyaga a nagy szobrász tulajdonát képezte, a forgatási helyszínek pedig azonosak azokkal ahol Brâncuşi megfordult, vagy ahol művei találhatók: a szülőfaluja, Hobița; a bukaresti Cișmeaua Mavrogheni templom amelynek kórusában énekelt; a párizsi román templom amelynek sekrestyése volt az első években; a Chartier étterem ahol mosogatóként dolgozott, hogy eltarthassa magát; a Place Dauphine 19 amelynek tetőterében lakott; a Montparnasse 54, a Impasse Ronsin 11. alatti műterme." (Cornel Mihalache)


Passuth Krisztina, műkritikus és művészettörténész, számos tanulmány jegyzője amelyek közül megemlítjük: Magyar művészek az európai avantgarde-ban 1919-1925 (Corvina Kiadó, Budapest, 1974); Les avant-gardes de l'Europe Centrale 1907-1927 (Flammarion Kiadó, Párizs 1988); Avantgarde kapcsolatok Prágától Bukarestig 1907-1930 (Ba1assi Kiadó, Budapest, 1998) és Brancusi és Brâncuşi (Noran Kiadó, Budapest, 2005).


2015. decemberében február 19-ét nemzeti ünneppé nyilvánították, a törvénytervezet benyújtói egyik indoklása a következő: „Constantin Brâncuşi» a modern szobrászat atyja«, ahogy Amerikában először nevezték, 1876 február 19-én született a romániai Hobițán. A világ egyik legnagyobb szobrászaként tartják számon, születésnapját a világ minden pontján megünneplik az egyetemes kultúra naptárában. Constantin Brâncuşi a világ univerzalitásába emelt minket, kidomborította a román nemzet mitikus dimenzióját. Következésképpen, erkölcsi kötelességünk, hogy a kortárs világ főhajtásával egyenlő mértékben születése napját nemzeti ünnepnek nyilvánítsuk."