Határtalan Design kiállítás

Az immár tizennyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő, a régió alkotóinak bemutatására fókuszáló független dizájn- és összművészeti rendezvénysorozat idén 21 ország összesen több mint 160 alkotójának munkáit mutatja be a Kiscelli Múzeumban október 2 – november 6 között. A Budapesti Román Kulturális Intézet idén is partnerintézménye a kiállításnak.

A projekt a műfajok és tematikák közötti átjárhatóságot állítja fókuszba, a neve a kezdeményezés nemzetköziségére, a régiós párbeszédre, az európai összetartozásra és az egyes művészeti ágak közötti átjárhatóságra reflektál. A szervezők kifejezett szándéka, hogy bemutassák a dizájn tágan vett értelmezési lehetőségeit: a fogalmat kiszélesítve a kreatív szemléletet, az innovációt helyezik a középpontba. A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a bemutatott alkotások, projektek, tárgyak a legkülönfélébb területeket – képzőművészet, tárgy- és formatervezés, vizuális művészetek és az előadóművészet – kapcsolják össze.

Az idei válogatás igyekszik ezúttal is sokrétű képet adni a román dizájnerek munkáiról is.

A válogatásban a kolozsváriKépzőművészeti és Formatervezési Egyetem /Universitatea de Artă și Design(UAD) hallgatói munkái, Chiriac Ecaterina, Csiki Eszter, Josan Mara, Rădulescu Horațiu lámpái, feltörekvő tervezők közül a Wooba három alkotójának Cristina Cerga, Adrian Bursuc, Ștefan Nădejde bükkfa pálcikákból és 3D nyomtatott csomópontokból álló különleges geometriára épülő tárgyai, Octavian Gugu 4 db-ból álló, a DWB kiállításra gyártott szoborszerű fotelje szerepel. A nemzetközileg is elismert, a román dizájnszcéna egyik meghatározó alkotója, az UAD Design Tanszékének vezetője, Ciprian Mihnea Plywood chair című munkája is látható, amely egy hagyományos tárgy, a „covata” által ihletett háromdimenziós puzzle. A mű Lucian Grădinariu, Beáta Csáka, Cosmin Sălăjan, Irimieș Dragoș Mihaiés Fîrte Gina közreműködésével valósult meg. A kortárs ékszertervezőket bemutató szekción belül Cleopatra Coșuleț Implicitly című kollekciójának darabjaival szerepel.

A kiállítás középpontjában a régiós tervezők bemutatásán kívül a finn formatervezés, ezen belül az Aalto Egyetem dizájn és építész tanszéke hallgatóinak munkái, továbbá a milánói Istituto Europeo di Design ékszer szakán tanuló tehetségek darabjai, valamint az Üveg Nemzetközi Évéhez kapcsolódva nemzetközi üvegművészek alkotásai állnak.

A Budapest Design Week idei, „TALÁLKOZÁSOK TEREI – ÉPÍTÉSZET ÉS DESIGN” mottójának megfelelően, a válogatás többek között az építészet és a dizájn határterületén alkotó hollandKas Oosterhuis – a budapesti Bálna építésze –művészi munkáját is bemutatja.

Az összművészetiséget a tárlatvezetésekhez kapcsolódó, kortárs és komolyzenei koncertek is erősítik.

A kiállítás alapító kurátorai és szervezői: Radnóti Tamás belsőépítész és Szigeti Szilvia Ferenczy Noémi-díjas textiltervező.

A Határtalan Design kiállítás megnyitója 

Részletes program:

design-without-borders.eu

kiscellimuzeum.hu