„A papír gyötrelme” kiállítás

2023. június 30-án, pénteken 18.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet székházának kiállítótermeiben nyílik a Kovács Johanna romániai születésű képzőművész A papír gyötrelme című kiállítása.

A kiállítás 35 különböző méretű, részben grafikai, részben csak papírból készült alkotást mutat be. A művész teljes életművére jellemző a folyamatos kísérletezés, ezen belül is kiemelt szerepet játszik a végtelen lehetőséget nyújtó papír, ugyanis az minden hozzáadott adalékanyaggal máshogy viselkedik.Művészetének alapmotívuma, grafikáinak és festményeinek hőse már régóta az emberi test, amely az ő felfogásában és ábrázolásában „mindig valami más, egyszerre szürreális, egyszerre expresszív”. Grafikáin az ember társas kapcsolatai íródnak tussal, tollal, ecsettel. A vázszerű, torzóként megformált alakjain átüt a kilátástalanságot, kirekesztettséget, előítéletet sugalló gondolatiság. Kompozíciói egyetlen történetről szólnak, rajzról rajzra, bármivel, ami a keze ügyébe esik ugyanazt meséli.

„Az alakok szakrális kötöttsége, a kompozíciók térbeli erejének pszichológiája evidensen diktálja, hogy pályafutása paradox mozgás, folytonos egyenes vonalú haladás, a régitől az újig, a megcsinálttól a megcsinálandóig, a megoldottól a megoldandóig, s így, egyre tovább. Másrészt, folytonos helyben járás, vissza-visszalépés az újból a régibe, pontosabban fogalmazva: az újban a régihez, a megcsinált újra megcsinálása, visszapillantás az éppen megoldandóból a már megoldottra. Azaz folytonos tovább- és visszalépés: a művész, körbe-körbe jár, mindig ugyanoda jut vissza, de mégis egyre magasabbra emelkedik közben.” (Szakolczay Lajos)

Kovács Johanna 1951-ben született Bukarestben, 1976-ban diplomázott a bukaresti N. Grigorescu Képzőművészeti Egyetemen Kazár László és Ion State mesterek tanítványaként. 1977-ben házasság révén Magyarországra települt. 1979-ben könyvtervező művészi posztgraduális diplomát szerzett az Iparművészeti Főiskolán Haimann György és Kass János vezetésével. 1982 és 1991 között alkalmazott grafikusként és tervezőként dolgozott. Művésztanárként több fiatalt oktatott, akik immár a nemzetközi művészeti szcéna ismert személyiségei.

1972. óta állít ki egyéni, csoportos, hazai és nemzetközi kiállításokon. Műveit köz- és magángyűjtemények őrzik, többek közt a Washingtoni Holocaust Múzeum (Göncz Árpád elnök megnyitó ajándéknak Kovács Johanna munkáját adta át); Nemzeti Galéria, Ferenczy Múzeum, Modern Magyar Képtár, Petőfi Irodalmi Múzeum, Ciechanovieczi Múzeum, Lengyelország, Suhl-Schwedt Tartományi Múzeum, Németország, Autonom Kultur Zenter Weimar, Németország stb.

Több magyarországi művészeti szervezet tagja: Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete, Magyar Papírművészeti Társaság, Grafikus Művészek Szövetsége, Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete; Matéria Művészeti Társaság. Díjak és kitüntetések: Az év kiállítása, 1976 (Calinderu szalon, Bukarest);Derkovics-ösztöndíj 1979–1982; Salzburg város díja, 1990; Illusztráció nívódíj, Bukarest, 1997; Scheiber Sándor díj, 2008; Érd Megyei Jogú város művészeti díja, 2015; Veszprém megyei díj, Balaton 2019; MAOE Szakmai díj, 2019; Patak fesztivál, I. díj, Szigetszentmiklós, 2021; MAOE Szakmai díj, 2021.

A kiállítás 2023.06.30–07.25 között látogatható a Budapesti RKI Izsó u. 5. alatti székházában.