2018. december 6-án, csütörtökön, 18:00 órától a Budapesti RKI Szegedi Fiókintézete az O2G Kulturális Egyesülettel együttműködve, a Nagy Egyesülés Centenáriuma alkalmából mutatta be az „1918-as TRILÓGIA” című színházi produkciót, amely három jelenetben három különböző szemszögből közelítte meg a ugyanazt a témát.
Az első jelenet, „Más történelmet nem lehetett volna írni!” címmel az 1918-as események domináns narratíváinak dekonstrukciójából indul ki: az egyik a „nacionalista” perspektíva, mely az egyesülés megvalósítása érdekében a háborúba való belépés szükségessége mellett érvel, a másik pedig az „imperialista” megközelítés. Ezek mellett, az első jelenet az 1918-as események marginális vagy népszerűtlen nézeteinek megvitatását is felveti, különösen az Első Világháborúnak a lakosság többségére kifejtett hatásait illetően.
A második jelenet, a „Nem a mi háborúnk volt”címmel, XX-ik század második évtizedbeli Románia társadalmi és gazdasági helyzetét próbálja megrajzolni, kiemelve az Első Világháború okozta társadalmi változásokat és a korabeli történelmi események különböző társadalmi rétegekhez tartozó nőkre gyakorolt hatását.
A „Lázadók” című harmadik jeleneta munkás- és paraszlázadásokról és tiltakozó megmozdulásokról szól, valamint azokról az elnyomó mechanizmusokról, amelyeket a román állam intézményei alkalmaztak ezekkel szemben.
Szöveg:Mihaela Michailov
Szereplők: Mădălina Brândușe, Alex Călin, Alice Monica Marinescu, Katia Pascariu, Andrei Șerban
Közreműködők:Mihai Burcea, Veronica Lazăr
Koreográfia:Paul Dunca
Rendező: David Schwartz
„A színhazi módszerek a dokumentálástól és vitáktól jutnak el a történelmi megélésig és újraélésig vagy a megszemélyesítésig, egy olyan - realista, abszurd, groteszk, lírai – ugyanakkor a patriotizmusnak, és nacionalizmusnak ellentmondó színházi diskurzus keretei között, amely a közbeszédet megfosztja heroizmusától, más kontextusban nehezebben hozzáférhető információkat továbbít, ugyanakkor a történelemről való elmélkedésre és azzal kapcsolatos kritikai gondolkodásra késztet. Ugyanis ez a trilógia előadásainak az érdeme: ellentmond a hősiesítő és mitologizáló retorikának, miközben a nézőt egyszerűen csak elgondolkodtatja.”- Oana Stoica, Dilema Veche folyóirat
Az előadás 2018. december 6-án, csütörtökön 18:00 órakor kezdődött a Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókintézetében (6720 Szeged, Dugonics tér 2.).