TRIO FLORESCU-FERNANDEZ – Kamarakoncert

2022. augusztus 4-én, csütörtökön 19.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet egy kamarakoncertet szervez amelynek elsődleges célja a klasszikus zene valamint a román kulturális értéktár népszerűsítése és bemutatása. A koncert helyszíne a budapesti RKI székháza, az előadó művészek a Trio Florescu–Fernandez kamaraegyüttes tagjai: Monica Florescu – zongora, Makszim Fernandez Szamodajev – cselló és Rafaela Fernandez Szamodajev – hegedű.

A kamarazenei rendezvénysorozat harmadik koncertje ugyanannak a koncepciónak egy újabb aspektusát mutatja be, a folyton változó műsor célja a román kultúra népszerűsítése kortárs és klasszikus kompozíciók révén.

A Trio Florescu–Fernandez kamaraegyüttes 2018-ban alakult. Maga az ötlet még 2015-ben fogant Makszim Fernandez Szamodajev csellóművész és Monica Florescu zongoraművész önálló kezdeményezésére, amikor Nagyszebenben változatos vendégelőadókkal teltházas koncerteket kezdtek szervezni havi rendszerességgel. A projektnek oktatási dimenziója is van, ugyanis minden egyes művet rövid magyarázatokkal és zenetörténeti utalásokkal vezetnek fel. Az évek során olyan neves művészek is felléptek velük mint a dél-koreai hegedűművész Edwin E. S. Kim (Ausztria), vagy Ana Popovici zongoraművész (Németország) és mások.

Monica Florescu egy rendkívül gazdag repertoárral rendelkező, koncertzongoristaként és kamarazenészként is elismert zongoraművész. Országos versenyek díjazottjaként már nyolc évesen fellépett a román Athenaeumban. Két zenei egyetemet is elvégzett (Bukarest, Antwerpen), az évek során több országban is fellépett, többek közt Belgiumban, Romániában és Mexikóban. Olyan koncerttermek állandó fellépője mint a brüsszeli Palais des Beaux Arts és a Flagey Palota, a belgiumi De Bijloke Zenei Központ (Gent) és a De Singel (Antwerpen), a mexikói Centro Nacional de las Artes (Mexikóváros), Teatro Esperanza Iris (Villahermosa, Tabasco), Teatro J. Clavijero (Veracruz). 2015-től a Nagyszebeni Állami Filharmónia szólistája.

Makszim Fernandez Szamodajev orosz-kubai származású belga csellóművész, az Antwerpeni Királyi Konzervatóriumban végezte tanulmányait cselló és koncertszólista szakon. Számos országban fellépett – Belgium, Hollandia, Franciaország, Svájc, Nagy-Britannia, Svédország, Németország, Spanyolország, Románia, Kuba, Mexikó és Kína –, illetve olyan koncerthelyszíneken mint a brüsszeli BOZAR (Palais des Beaux Arts) és a Flagey, De Bijloke Zenei Központ (Gent) és a De Singel (Antwerpen), a mexikóvárosi Centro Nacional de las Artes és a Palacio de Bellas Artes. 2015-ben Nagyszebenben telepedett le és a Nagyszebeni Állami Filharmónia szólistája lett. Nem sokkal később Monica Florescuval elindította a Florescu–Fernandez & Friends független és egyedülálló kamarazenei projektet.

Rafaela Fernandez Szamodajeva belgiumi Antwerpenben született, hat évesen családjával Romániába költözött, zenei képzése a bukaresti George Enescu zeneművészeti líceumban kezdődött. Olivia Papa tanárnő keltette fel benne a hegedű iránti szenvedélyét, azóta számos versenyen ért el jelentős eredményeket. Az elmúlt időszakban a Mozarteum Egyetem online kurzusának is a hallgatója volt Wonji Kim Ozim vezetésével, évente párszor személyesen is ellátogatott Salzburgba, ahol részt vett aZell an Der Pram Kastélyban tartott mesterkurzusokon.

A műsoron elhangzik:

1. Juoaquín TURINACirculo, hegedűre csellóra és zongorára, op. 91

· Amanecer

· Mediodía

· Crepúsculo

2. Reinhold GLIERE – Nyolc darab hegedűre és csellóra, op. 39:

· Prelude

· Gavotte

· Berceuse

· Canzonetta

· Intermezzo

· Impromptu

· Scherzo

· Etude

3. Mihnea BRUMARIU:

· Der Nachbar der Zeit csellóra és zongorára, Nr. 1

4. Johannes BRAHMS – Szonáta csellóra és zongorára, Nr. 2, F-dúr, op. 99

· Allegro vivace

· Adagio affettuoso

· Allegro passionate

· Allegro molto

https://soundcloud.com/florescufernandez