Pedro Negrescu a jazzmozdonyon. Állomások: Budapest és Szeged

2009 február 27-én, 20.00 órától, pénteken, a Budapesti Román Kulturális Intézet a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal és a Budapesti Szlovák Intézettel közösen szervezi a Jazzmozdony „első útvonalát", mely Budapestről indul. A vonat romániai, szlovákiai és magyarországi kocsikból áll.

A közönség örömére Pedro Negrescu (RO) nagybőgőn, Stanislav Palúch (SL) hegedűn, Gyárfás István (HU) gitáron, Cseh Balázs (HU) dobon fognak játszani.

A román nagybőgős, Pedro Negrescu 1969 április 25-én született a Galaţi megyei Tecuci-ban, 1983-ban a „George Enescu" Művészeti gimnáziumban érettségizett cselló és zongora szakon, felsőfokú tanulmányait a „Ciprian Porumbescu" Zeneakadémián zenei rendező, zenepedagógia és dzsessz szakon fejezte be 1995-ben. 1996-ban felvételt nyer a berlini Hochscule der Künste-be. Több koncerten és dzsessz-fesztiválon is fellépett, rangos művészekkel dolgozott együtt, saját triójával Romániát képviselte a Bydgoskie-i (Lengyelország), Getxo-i (Spanyolország) fesztiválokon és a Hannoveri Nemzetközi Vásáron. Tagja a nemzetközi Swinging Europe nagyzenekarnak, amellyel Dániában, Belgiumban, Hollandiában, Luxemburgban, Franciaországban és Németországban lépett fel (1999). Színdarabokhoz és filmekhez ír zenét.

A szlovák hegedűs, Stanislav Palúch 1977-ben született Čadcán, tanulmányait a Pozsonyi Zeneakadémián végezte. Gyerekkorában édesapja a népzene felé irányítja, egyetemi évei alatt azonban a dzsessz felé fordul. Dzsessz-, folk-, és klasszikus zenei koncerteken és fesztiválokon lép fel, a Szlovák Népi Együttes számára valamint filmekhez írt zenét. Stúdiózenészként több mint negyven albumot jelentetett meg.

Gyárfás István hegedűsnek készült a Kandó Kálmán Kollégiumban végezte tanulmányait, amely után visszatér a zenéhez. Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén szerezte 2001-ben; dzsesszgitárt oktat. Változatos fesztiválokon és dzsessz-klubokban lép fel, olyan zenészek társaságában mint Kovács Gyula, Kőszegi Imre, a bőgös Pege Aladár, a zongoristák Vukán György, Szakcsi Lakatos Béla, a trombitás Tomsits Rudolf, a szaxofonosok Dés László, Dresch Mihály, a hegedűs Deseő Csaba, a fuvolás Török Ádám, illetve Berki Tamás és Bontovics Kati szólistákkal. Neves, nemzetközileg elismert művészekkel is fellépett, mint Tommy Víg, Bosko Petrovic, Ed Thigpen, Ernie Wilkins, Herbie Mann, az amerikai trombitás Mike Wax, Kim Hutchcroft, Sylvain Beuf, Benny Green, Ted Rosenthal, a klarinétos Joe Murányi, Jimmy Woode, Duke Ellington zenekarában gitározott valamint fellépett Carol Cass és Sidney Ellis szólistákkal is.

A magyar dobos, Cseh Balázs 1974-ben született Budapesten, tanulmányait az OSZK Stúdióban és az MZTSZ-nél folytatta. 2002 óta Gyárfás István triójának a tagja, amelynek azóta három albuma is megjelent. Fontos fesztiválokon vett részt, olyan zenészekkel és együttesekkel játszott együtt mint Joe Fritz Band, Tommy Vig, Szakcsi Lakatos Béla Jr., Oláh Kálmán, Tűzkő Csaba, Johny Răducanu, Ladislav Fidri, Balázs József, Agostino Di Giorgio, Tom Young, Kósa Zsuzsa, Zsédenyi Adrienn, Makovics Dénes, Egri János, Regős István és Bubby Chen.

A KULTEA programjának részeként, a koncert 20.00 órakor kezdődik a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban www.mkvm.hu (1051 Budapest, Szent István tér 15.)

2009 február 28-án, szombaton, a Jazzmozdony „második megállója" a szegedi Grand Café Mozi és Kávézó lesz ahol 19.00 órától Pedro Negrescu, Kőszegi Imre (dob) és Gyárfás Isván (gitár) egy hasonló koncertet adnak.