Két éves a magyar-román Jazzmozdony – születésnapi gitárgála és bemutatkozik a Garana Jazz Festival

Februárban ünnepli második születésnapját a Budapesti Román Kulturális Intézet siker-koncertsorozata, a Jazzmozdony, amely az eltelt időszakban 54 zenészt hozott össze a magyarországi színpadokon. A fellépők elsősorban romániai és magyarországi zenészeket voltak, de alkalmanként észt, brit, amerikai, dán, szlovák és holland művészek is közreműködtek.
Február 25-én 20 órától kerül sor az ünnepi koncertre a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum KULTEA termében (1051 Budapest, Szent István tér 15.) ahol Románia és Magyarország legjobb jazz gitárosai lépnek együtt fel: Sorin Romanescu (RO), Alexandru Man (RO), Gyárfás István (HU) és Juhász Gábor (HU). A műsort másnap, február 26-án 19 órától a Grand Caféban (Szeged, Deák Ferenc u. 18. II. emelet) megismétlik.
2010-ben az évfordulós koncertet megtisztelte jelenlétével Teodora Enache Románia legjobb hangú jazz énekesnője, akit két magyarországi zenész kísért: Berkes Balázs (nagybőgő) és Gyárfás István (gitár). A koncertet megelőzően egy plakátkiállítás betekintést nyújtott a romániai jazz élet jelenébe és múltjába. A gitárgálán kívül az idei rendezvény is tartalmaz hasonló meglepetést. Romániában minden év júliusában, Resicabányától nem messze, Szörényordason (román nevén Gărâna) kerül megrendezésre a Garana Jazz Festival. A zenészeken kívül a Jazzmozdony születésnapjának másik meghívottja Marius Giura, ennek a fesztiválnak a főszervezője, akinek 1997 óta sikerült a krassószörényi hegyekben minden nyáron egy Woodstock szerű jazz fesztivált szerveznie. Ide alkalmanként több mint tíz ezer ember látogat el meghallgatni a romániai és világ legnevesebb jazz zenészeit. Marius Giura erre az alkalomra egy rövidfilmmel érkezik, hogy Magyarországon is népszerűsítse ezt a rangos fesztivált.

Sorin Romanescu a Bukaresti Zeneakadémián (zenepedagógia szakon), és a Műszaki Egyetemen végezte tanulmányait. Elismert gitárművész, 2008-ban elnyerte „Az év jazzmuzsikusa díjat". Zenei karrierje 1991-ben indult, a Nagyszebeni Jazz Fesztiválon a „The Newcommers" együttessel. Több klubzenei koncerten lépett fel, a romániai jazz fesztiválok állandó szereplője, partnerei a romániai jazz-élet minden generációját képviselik: Marius Popp, Johny Răducanu, Mircea Tiberian, Romeo Cozma zongoristák, Lucian Bannal az Egyesült Államokban készítette el a „Romanian-American Jazz Suite" albumot, amelyet 2008-ban egy amerikai és európai turnén népszerűsített.
Alexandru Man 1969. augusztus 23-án született a Kolozs megyei Dézsen, 12 éves korától gitározik. 1985-ben érettségizett a Marosvásárhelyi Művészeti Népfőiskolán; a Muzza Alapítványtól „Az év felfedezettje" díjat kapta. 2010-ben a temesvári „Tibiscus" Egyetem szerzett diplomát, ahol jazzgitárt tanulmányozott, jelenleg a Bukaresti Egyetem Jazz Tanszékén mesterszakos. Gyakran lép fel Sorin Romanescuval, Luiza Zannal, Pedro Negrescuval, Johnny Botával vagy Gárfás Istvánnal, továbbá amerikai, román, magyar és francia zenészekkel. A Bega Blues Bandel, Marius Poppal, Cristi Soleanuval és Teodora Enachéval egyéb zenei projekteken is részt vesz.
Gyárfás István hegedűsnek készült, a Kandó Kálmán Kollégiumban végezte tanulmányait, ezt követően tér vissza a zenéhez. Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén szerezte 2001-ben, jelenleg a budapesti Bartók Béla Zeneiskolában dzsesszgitárt oktat. Számtalan koncerten és fesztiválon olyan neves zenészekkel lépett fel mint Kovács Gyula, Kőszegi Imre, Pege Aladár bőgős, Vukán György, Szakcsi Lakatos Béla zongoristák, Dés László, Dresch Mihály szaxofonosok, Deseő Csaba hegedűművész, Török Ádám fuvolista, vagy Berki Tamás, Bontovics Kati énekesek. További partnerei voltak: Tommy Víg, Bosko Petrovic, Ed Thigpen az Oscar Peterson Trióból, Ernie Wilkins a Count Basie Bigbandből, Herbie Mann, az amerikai trombitás, Mike Wax, Kim Hutchcroft, Sylvain Beuf, Benny Green, Ted Rosenthal, Joe Murányi klarinétos Louis Armstrong együtteséből, Duke Ellington együtteséből Jimmy Woode-al, vagy Carol Cass Sidney Ellis énekesekkel vagy Peter Erskine-el, George Duke-al és Scott Hamiltonnal.
Juhász Gábor 1968-ban született, Gramofon és Artisjus díjas. Jónás Tamással Aegon társdíjas jazzgitáros. Alapító tagja a Tin-Tin kvartettnek, közreműködője számos neves jazzzenész lemezének. Saját neve alatt 2002-ben jelent meg lemeze a dán Palle Mikkelborg-gal közösen, „60/40" címmel. 2006-ban megalapította a Juhász Gábor triót, melyben Papesch Péter basszusgitározik és Fodo (Födő Sándor) játszik ütőhangszereken. 2009 óta Bacsó Kristóf szaxofon- és Schreck Ferenc harsonaművésszel kiegészülve Juhász Quintet néven is fellépnek. Szintén 2009-ben „1978" címmel jelent meg szerzői CD-je, amelyen a kvintett és a trió is szerepel, valamint László Attila gitáron és Borbély Mihály szaxofonon játszik. A lemez 2010-ben elnyerte a Gramofon magazin lemezkritikusai által megítélt, „Az év magyar jazzhanglemeze" díjat. 1990-óta tanít, jelenleg a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Gitár szakán.