Budapesti RKI az Európai Kulturális Örökség Ünnepén


Az EUNIC Hungary (a Magyarországon Működő Kulturális Intézetek Hálózata) HaHó Európa összefoglaló néven május 9. – június 9. között, változatos budapesti helyszíneken egy sor rendezvénnyel ünnepli az Európai Kulturális Örökséget.

Június 2-án, szombaton, 17.00 órakor, a Budpesti Román Kulturális Intézet az EUNIC Hungary-val közösen a Fonó Budai Zeneházban (1116 Budapest, Sztregova u. 3.) szervezi a Nemzetközi Táncház Maratont. Az első alkalommal megrendezett eseményen egy színpadon találkoznak Románia, Magyarország, Szlovákia és Bulgária zenészei és néptáncosai.

Románia képviseletében a kolozsvári Máramarosi Egyetemisták Máramaros Néptánccsoportja hagyományos máramarosi táncokat fog bemutatni (Învârtita, Bărbătescul stb.), a zenét pedig Ştefan Petreuş, Andrei Petreuş és Ioan Chindriş máramarosi román hagyományos népzenét játszó és éneklő parasztcsalád fogja adni.

Învârtita – egy páros tánc, amelyben a fiú topogással indít, a lányt vezeti két irányba, majd a nap felé perdíti.

Jocul bărbătesc (Férfitánc) – egy jellegzetesen máramarosi tánc, több variánssal: fiútánc, legénytánc, öregember-tánc. A táncforma völgyről völgyre (Iza völgye, Mára völgye, Visa völgye), faluról falura változik. A tánc kizárólag dobogásból áll, nem tartalmaz lépéseket, vagy lábcsapkodást, erőteljes ritmusaival a dák harci táncokat idézi.

A Petreuş család egy neves paraszti énekescsalád, nevük egybefonódott a máramarosi zenével (az idős generáció képviselői: Ștefan, Ion, Ioana és Pătru; a fiatalok: Marinelés Andrei).

Ștefan és Andrei Petreuș munkásságát számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el, számos országban felléptek, illetve tanították a máramarosi népzenét (Norvégia, Amerikai Egyesült Államok, stb.)

Máramaros Románia északi részében található, egy a hegyek közé ékelődött tartomány, amely lényegesen később latinizálódott és soha került római fennhatóság alá. A dák hagyományok, az archaikus viselet, a zene, a szokások, az építészet és a kézművesség a mai napig tisztábban és jobban megmaradt mint más helyeken.

https://www.facebook.com/hahoeuropa

http://www.icr.ro/budapesta/icr-budapesta-sarbatoreste-patrimoniul-cultural-european/hu