Emil Cioran megemlékezés a Budapesti Román Kulturális Intézetben Kiállítás és dokumentumfilm-vetítés a Film Klubban

2011. április 6-án 18.00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet Emil Cioranra emlékezik, a filozófus születésének centenáriumán a „Cioran tapintható valóságban" című kiállítással, valamint Gabriel Liiceanu és Sorin Ilieşiu dokumentumfilm-kísérletével, amelynek címe „Cioran apokalipszise". A rendezvény helyszíne az Intézet Izsó utcai székháza. (1046 Budapest, Izsó u. 5.)

Emil Cioran 1911. április 8-án született a Szeben vármegyei Resináron, ahol apja ortodox pap volt. Gimnáziumi tanulmányit a szebeni Gheorghe Lazăr Gimnáziumban végezte, majd 17 évesen filozófiát kezdett tanulni Bukarestben (1928–32); szakdolgozatát Henri Bergsonról írta. 1933-ban ösztöndíjat nyert Berlinbe, ahol 1936-ig maradt, majd 1936-37 között a brassói „Andrei Şaguna" gimnáziumban filozófiát tanított. 1937-ben a bukaresti Francia Intézet doktori ösztöndíjasaként Párizsba utazott. 1945-ben végleg letelepedett Párizsban. Öt román nyelven írt könyve után úgy dönt, hogy véglegesen áttér a francia nyelvre, hogy megszabadulhasson saját múltjától.
Romániában a „Gândirea", „Vremea", „Floarea de foc", „Calendarul", „Revista de filozofie" és a „Convorbiri literare" című folyóiratokban publikált. Emil Cioran Nae Ionescu, Mircea Eliade, Constantin Noica, Mircea Vulcănescu. Mihail Sebastian, P. Comarnescu kortársa volt.
MŰVEI: Pe culmile disperării / A kétségbeesés csúcsán, Schimbarea la faţă a României / Románia színeváltozása, Cartea amăgirilor / Áltatások könyve, Lacrimi şi sfinţi, / Könnyek és szentek, Amurgul gândurilor / Az eszmék alkonya, Precis de decomposition / A bomlás kézikönyve, Syllogismes de l'emertume / A keserűség szillogizmusai, La tentation d'exister / A létezés kísértése, Histoire et utopie / Történelem és utópia, La chute dans le temps / Zuhanás az időbe, Le mauvais demiurge / A rossz Demiurgosz, De l'inconvénient d'être né / A születés hiábavalóságáról, Ecartelement / Töredékek, Exercices d'admiration / Rajongási gyakorlatok Aveux et Anathemes / Vallomások és anatémák, Egy kifulladt civilizációról; Beszélgetések Emile M. Ciorannal, Füzetek (1957–1972), Kalandozások

A „Cioran tapintható valóságban" című kiállítás kísérletet tesz a ciorani filozófiai apparátusra való reflexióra azon tárgyak és szimbólumok segítségével, amelyek köré a román filozófus a leggyakrabban szőtte eszmefuttatásait.

A Cioran apokalipszise a filozófus halála előtt nem sokkal készült Gabriel Liiceanu és Sorin Ilieşiu rendezésében; a filmet Farkas Jenő, a filológiai tudományok doktora, az ELTE tanára, a „Cioran jelenség" szakértője fogja felvezetni. Farkas Jenő több cikket és tanulmányt írt a témáról magyar, román és francia nyelven. A dokumentumfilm 1990-ben készült Cioran Odeon utcai tetőtéri lakásában. Cioran egész életében kizárólag az íráson keresztül juttatta kifejezésre gondolatait, először egyezett bele, hogy a kamerák számára is nyilatkozzon. A film egyben az „Elveszett paradicsom", Nagyszeben- és környékének, Cioran gyermekkorának a felidézése, ahová soha nem adatott meg számára a visszatérés. Az 1995-ben bemutatott filmben megismerhetjük Emil Ciorant, az embert, gondolatainak mélységét, és furcsán fergeteges humorát.

A filmet magyar felirattal vetítjük.