ENESCU–BARTÓK koncert és kiállítás

2023. június 28-án, szerdán 18:00 órakor a Budapesti Román Kulturális Intézet a George Enescu Nemzeti Múzeummal közösen kamarakoncertet szervez, amely a 20. századi zene két kivételes személyiségének, George Enescunak és Bartók Bélának állít emléket.

A Budapesti RKI székházában tartott koncert fellépői Ștefan Ignat bariton, a bukaresti Román Opera vezető szólistája, Roman Manoleanu zongoraművész, a George Enescu Nemzeti Zeneművészeti Egyetem zongoratanára, valamint a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem négy hallgatója: Simona Bucur – szoprán, Lungu Antonia-Maria – mezzoszoprán, Coca Ioan – tenor és Cucoș Gabriel – basszbariton.

A koncertet egy Enescunak és Bartóknak szentelt kiállítás is kíséri, amely 24 nagyméretű fotódokumentációs táblából áll, amelyeken korabeli kéziratokat, kottákat, plakátokat, koncertprogramokat, sajtószemléket, levelezési lapokat, fényképeket lehet megtekinteni a George Enescu Nemzeti Múzeum és a budapesti Bartók Archívum állományából

Az ENESCU–BARTÓK koncert-kiállítás koncepcióját az Oidipusz opera hét előadása ihlette, amelyekben Ștefan Ignat játszotta a címszerepet az Egyesült Államokban, Olaszországban és Romániában. A koncerten népzenei ihletésű balladák, doinák, népdalok és siratóénekek is elhangzanak az Oidipusz dallam- és dramaturgiai vonalának kontextusában.

Ștefan Ignat 1995-ben diplomázott a bukaresti Zeneakadémián. 1995 és 1998 között a salzburgi Mozarteumban tökéletesítette tudását. 1995 és 1999 között a Salzburgi Nemzeti Színház szólistája volt, 1999-től a bukaresti Román Opera vezető szólistája.

1996-ban debütált Németországban és Ausztriában G. Verdi Trubadúrjának Luna gróf szerepével.

Számos operában szerepelt Romániában valamit Európa- és Ázsia szerte (Bergenz, Vorarlberg Tartományi Színház; Gars am Kamp-i és St Margarethen-i operafesztiválok, Ausztria; Bangkok, Thaiföld; Loches és Ramatuel, Franciaország; Szaloniki, Görögország; Pedraza, Spanyolország, stb.)

1997-ben a bussettói Le Voci Verdiane Nemzetközi Énekversenyen elnyerte a japán kormány különdíját, 2002-ben a Román Zenei Fórum Ohanesian-díját, 2003-ban pedig az ARTE-díjat George Enescu Oidipusz című operájának címszerepéért.

Rendkívül gazdag repertoárral rendelkezik, legfontosabb szerepei: Oidipusz – G. Enescu, Oidipusz; Wotan – R. Wagner, A Rajna kincse; Scarpia – G. Puccini, Tosca; G. Verdi operáiban Luna gróf – A trubadúr; Jágó – Othelló;Germont – Traviata; Amonasro – Aida.

2003-tól a George Enescu Nemzetközi Fesztivál állandó fellépője.

2011-ben a romániai VIP Gálán elnyerte a legjobb operaénekes díjat.

Roman Manoleanu a George Enescu Zeneművészeti Gimnáziumban érettségizett Lucia Teodorescu tanárnő osztályában, majd a bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen diplomázott Viniciu Moroianu professzor osztályában, amelyet egy kétéves gyakorlat követett brüsszeli Királyi Konzervatóriumban Michail Faerman vezetésével. Számos romániai és európai mesterkurzusokon tökéletesítette tudását Andrej Gavrilov, Gottlieb Wallisch, Falvai Sándor, Eliso Virsaladze, Ian Hobson és Vesmás Tamás tanítványaként. A Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen doktorált Șerban Dimitrie Soreanu professzor vezetésével.

Jelenleg a George Enescu Zenei Főiskola zongoratanára, valamint a Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen Ének Tanszékének zongorakísérő tanára, ezen túl forgatókönyvíró, színész és rendezvényszervező (többek közt a 2018-as és 2019-es Un bel di – Beldie események rendezője).

Zongoraszólistaként és zongorakísérőként is számos hazai és nemzetközi fesztiválon fellépett, többek közt a SIMN, Meridian, Zenélő Temesvár, Királykői Zenei Vakáció fesztiválokon, a Román Atheneaumban, a Cantacuzino Palotában, a Bákói Mihai Jora Filharmóniában, a Szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában, a Ploiești-i Paul Constantinescu Filharmóniában, a Temesvári Bánsági Filharmóniában, a Konstancai Szépművészeti Múzeumban, valamint Harenben (Hollandia), Brüsszelben és Bécsben.

2021-ben jelent meg Zongoratanulmány. Chopin című kötete a bukaresti Zeneművészeti Kiadónál, valamint az Aurel Stroe-Mandala avec une polyphonie d’Antonio Lotti című tanulmánya a Prietenii lui Aurel Stroe / Aurel Stroe barátai című kötetben, a kolozsvári Media Muzica Kiadónál.

Műsor:

Bartók Béla, „A kékszakállú herceg vára” – Judit áriája
George Enescu, „Oidipusz” – Antigoné áriája

Simona Bucur, szoprán


Bartók Béla, „Nyolc magyar népdal” – 4, 5, 7

Coca Ioan, tenor


Bartók Béla, „Magyar népdal”
George Enescu, „Estrene à Anne”

Antonia Lungu, mezzoszoprán


Bartók Béla, „Nyolc magyar népdal”– 1, 2, 3
George Enescu, „Schlaflos / Álmatlanság”

Cocuș Gabriel, basszbariton


„Oidipusz” áriák

Ștefan Ignat, bariton


A belépés ingyenes, a szabad helyek függvényében.