Román Jazz Fesztivál Budapesten, október 24-26.

2017. október 24-26. között a Budapesti Román Kulturális Intézet Román Jazz Fesztivált szervez az Opus Jazz Club-ban (1093 Budapest, Mátyás u. 8.). A rendezvény együttműködő partnere a Budapest Music Center.

Az utóbbi évtizedben Budapesten és más magyarországi városokban megrendezett sikeres koncertek hagyományát folytatva szervezi meg a Budapesti RKI a Román Jazz Fesztivált, amely a jazzkedvelő közönség számára kiváló alkalmat nyújt a műfaj romániai kiválóságainak a megismerésére.

A fesztivál első estéjén mind a romániai, mind a nemzetközi jazz életben elismert zenészek lépnek színpadra, hogy bemutathassák hozzáértésüket, virtuozitásukat és kompozícióikra jellemző különböző stílusok ötvözésének képességét. A második este a zenei kísérletek és improvizációs kedv megnyilvánulásáé, míg a harmadik estén a fiatal tehetségek lelkessége és a romániai és magyarországi jól ismert zenésztársaik összjátéka, kölcsönös inspirációja nyújtja majd az egyedi koncertélményt.

A Román Jazz Fesztivál programja:


Október 24., 21.00 óra

Nicolas Simion Group: Romanian Impressions

Nadia Trohin – ének

Nicolas Simion – szaxofonok

Sorin Romanescu – gitár

Martin Gjiakonovski – nagybőgő

Silvio Morger – dobok

Mike Roelofs – zongora

ARomanian Imressions projekt a szülőföld és az ott élő emberek, valamint a nagyon sajátos és rendkívül változatos romániai folklór előtti főhajtás. A népzene, illetve a román jazz olyan klasszikusainak mint Johnny Răducanu, Kőrössy Jancsi vagy Richard Oschanitzky művei által megihletett kompozíciókon keresztül Nicolas Simion és vendégei hatékonyan ötvözik a folklorisztikus elemeket a román jazz hagyományaival és a klasszikus zenével, mintegy hidat képeznek a tradicionális román- és a XXI. századi modern jazz között.


Október 25, 21.00 óra

Raul Kusak – Scenes from Memory

Raul Kusak – zongora, elektronika

A Scenes from Memory minden egyes kompozíciója egy-egy erőteljes darab, a művész szakmai és magánéletének szimbolikus felidézése. A koncert hangszerelése nem korlátozódik a zongorára, számos valós időben zajló hangkísérlet és -gyakorlat kíséri. Mondhatni „preparált zongoráról” van szó, hiszen egy teljes technikai apparátus (hangképző és -feldolgozó műszerek) és emberi eszköztár (tapsolás, csettintés, dobogás, húrok ütögetése, pengetés) egészíti ki a központi hangszert. Minden fortély, minden segédeszköz, minden hangképzési elem kiegészíti ezt az emlékekből fakadó zenét, amely hol szárnyaló, hol feszült, szenvedélyes vagy megállapodott, és mindez a művészt meghatározó eleganciával és könnyedséggel kerül elénk.

Október 26., 21.00 óra

One More Minute featuring Petra Acker & Tóth Viktor

Petra Acker – ének

Tóth Viktor – szaxofon

Szereceán Osszián – kajon, ütőshangszerek

Szerecean Tihamér – basszusgitár

Cserkész Norbert – billentyűk



A koncertekre a belépés díjtalan. Asztalfoglalás az Opus Jazz Clubnál a következő telefonszámon:(+36 1) 216 7894.

További információk:



Nicolas Simion, szaxofon és improvizációs jazzművész, zeneszerző–producer, a Brassó megyei Szunyogszéken született.10 éves korától a Brassói Zenei Középiskolába járt, majd a Bukaresti Zeneakadémián végezte tanulmányait. Az improvizációra való hajlama korán megmutatkozik, a ’80-as évek elején Mircea Tiberian zongoristával és Dan Mândrilă szaxofonossal közösen alapítják az Opus 4 együttest. Több hazai és nemzetközi koncert és fesztiválszereplés (Kelet-Berlin, Varsó) után, 1989-ben Simion Németországba emigrált. 1992-ben jelent meg első szerzői albuma, a Black Sea, amelyet számos koncert és felvétel követett, olyan művészekkel lépett fel mintGraham Haynes, Lonnie Plaxico, Ed Schuller, Peter Perfido, Mal Waldron, Tomasz Stańko, Idris Muhammad, Jim Pepper, Nobuyoshi Ino, Gunther Schuller, Archie Shepp, Lee Konitz és Kőrössy Jancsi. 1998-ban szerezte az egyházi zene által ihletett Canzonieri Sacrale albumát.2001 elején ezzel a művével lépett fel egy nagysikerű koncerten, és ekkor kezdődött együttműködése Körössy Jancsi zongoristával.

Nadia Trohin egy Kisinyov közeli kis faluban, archaikus közegben nevelkedett, és tehetségének hála sikerült átemelnie az ősrégi moldvai dalokat a jazz világába. Szülővárosában az Alexei Stârcea Zeneművészeti Gimnáziumban gitár- és zongoraszakra járt, 2004-ben zongoristaként diplomázott a Kisinyovi Ştefan Neaga Zeneművészeti Kollégiumban. Ugyanabban az évben román állami ösztöndíjjal a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékének hallgatója lett, Mircea Tiberian osztályában. 2010-ben robbant be a zenei életbe, amikor a Marosvásárhelyi Jazz Fesztiválon a Nadia & Friends együttessel elnyerte a legjobb társulat díjat. 2011-ben Mircea Tiberian zongorista, Chris Dahlgren nagybőgős és Maurice de Martin dobos mellett énekesként szerepelt a La margine de Bucureşti (Bukarest perifériáján) című lemezen, amely a két világháború közötti román zenének és jazznek állít emléket.

Az elismert jazz- és improvizációs gitárművész Sorin Romanescu a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetemen végezte tanulmányait Marius Popp tanítványaként. 2008-ban az Országos Jazz Gálán „Az év muzsikusa”-díjjal ismerték el munkásságát. Már a kilencvenes évek elején több díjat nyert első együttesével a Newcomers-szel, ezt követően rövid ideig a Sarmalele reci együttesnek volt basszusgitárosa. Eddig nyolc album köthető nevéhez, olyan művészeket kísért, mint Maria Răducanu, az Aievea együttes vagy Mihai Iordache. Egyike a legtehetségesebb román gitárművészeknek, tökéletesen uralja hangszerét és világosan érzi ennek helyét a kortárs jazzben, kifinomultan használja az elektronikus effekteteket, és olyan atmoszférát képes teremteni, amelyben egyszerre sugárzik a hagyományos és modern jazz és a román folklór. Sorin Romanescu a zenét a maga választotta módon közvetíti a „visszhangok, utózöngék és hangesemények” segítségével.

Martin Gjakonovski nagybőgős a macedóniai Szkopjében született, jelenleg Németországban él. Európa egyik legkiemelkedőbb jazzművészének tartják. Zenész családban született, hat éves korától tanult hegedülni, tizennégy évesen tért át a nagybőgőre. A Kölni Egyetemen végezte tanulmányait, olyan művészekkel játszott mint Paul Kuhn, Lynne Arriale, Olivia Trummer, Paul Shigihara, Nicolas Simion, Bojan Z., Anders Bergcrantz, Omer Klein és a Frankfurti Jazz Big Band, jelentős jazz fesztiválokon lépett fel Roman Schwaller, Andy Middleton, Tony Lakatos és Charlie Mariano társaságában. Több mint 80 jazz- és világzenei lemez köthető nevéhez, amelyeket jelentős zenészekkel együtt készített, Nicolas Simion mellett a Snétberger Ferenccel való együttműködése is jelentős.

Silvio Morger dobos Bázelben született, tíz évesen költözött Németországba. Ütőhangszeres tanulmányait Mainzban és Kölnben végezte. Már tanulóévei során több együttesnek is tagja volt, később a New York-i Queens College ösztöndíjasa lett. Jelentős művészekkel lépett fel, számos díjjal ismerték el munkásságát, többek közt Az év fiatal muzsikusa (2004, Németország), Jazzwettbewerb – I. díj (2007, Straubing, Németország), Tremplin Jazz d’Avignon – Legjobb szólista (2012, Franciaország), Wilhelm Fabry Förderpreis (2013, Hilden, Németország).

Raul Kusak sokak szerint a legsokoldalúbb román billentyűs, akinek színpadi jelenléte, improvizációs tehetsége és művészi érzékenysége biztosítja a különleges koncertélményt. Az 1974-es, zilahi születésű zongorista-zeneszerző 2000-ben diplomázott a Kolozsvári Zeneművészeti Egyetemen, és a pop- rock-zenészekkel való együttműködésének köszönhetően hamar ismertté vált. Ám korántsem ez az egyetlen terület, ahol tevékenykedik, hiszen jazz és blues projektjei is igen nagyrabecsültek. Ilyen például a Liviu Pop dobossal közösen létrehozott Urban Unit, amelyben a funk, electro, groove és kísérleti zene keveredik az improvizációk vezérfonala mentén, vagy a Hanno Höferrel és szintén Liviu Poppal létrehozott BluesCore projekt, továbbá a Vali Răcilă-val közös blues-duó, akivel 2011-ben jelentette meg Handmade Blues című albumot. Olyan együtteseknek és művészeknek volt partnere mint Tudor Chirilă, Nicu Alifantis, Midnight Express, A. G. Weinberger, Blazzaj, Aievea, Chris Tofield, Corey Harris, Tom Smith, Solomon Burke és sokan mások. Raul Kusakot képtelenség stílus- vagy műfaji keretek közé zárni, zongoristaként és zeneszerzőként egyaránt komoly szakmai elismerésnek örvend. Film és színházi produkcióknak is dolgozik, az utóbbi években az Andrei Șerban által rendezett darabok gyakori zeneszerzője és több román-amerikai koprodukcióban készült film zenéjének a komponistája.


Október 26., 21.00 óra: One More Minute featuring Petra Acker & Tóth Viktor

Petra Acker – ének

Tóth Viktor – szaxofon

Szereceán Osszián – kajon, ütőshangszerek

Szerecean Tihamér – basszusgitár

Cserkész Norbert – billentyűk



Petra Acker (1986, Brassó) szász családban született, ahonnan a zene iránti szeretetét is örökölte. 2003 óta foglalkozik komolyan zenéléssel, 2005-től különböző jazz, funk, electro és alternatív zenei projektekben vett részt, többnyire a The Others és a Tzuc & Petzi zenekarokban, Olyan zenészekkel működött már együtt, mint Michael Acker, Johnny King, Jimmy Cserkész, Nicolas Simion, Jak Neumann vagy Luiza Zan. Mindeközben egyre erősebben koncentrált a zeneszerzésre, Petra úgymond a zene által él, a különböző kultúrákból, személyes élettapasztalatokból és emberi találkozásokból merít ihletet. Ezekből születtek együttműködései olyan elhivatott zenészekkel, mint például a mannheimi Thomas Siffling Trio, Elly Wright vagy Joel Holmes amerikai jazz zongorista és gospel muzsikus.

Tóth Viktor a magyar jazzélet egyik legsokoldalúbb figurája. Zenei személyisége ugyanolyan hatással képes megnyilvánulni virtuóz postbop-fenegyerekként a Tóth Viktor Tercettben, mint a lélekhez szóló, spirituális muzsika különleges tolmácsaként az Arura Trióban. A BMC Records gondozásában megjelent Climbing with mountains című albuma a 2007-es év, a Szemed Kincse a 2014-es év legjobb jazz lemeze díjat nyerte el. A 2010-es év jazz személyiségének választották, 2014 és 2015-ben pedig az év altszaxofonosának szavazták Magyarországon. Önmagát egy úton járó, kereső emberként látja, zenei törekvéseiben az egyetemes harmóniával vágyik egységre. 2010-ben jelent meg Tartim című albuma, ezt a Popping Boppingkövette 2011-ben. Olyan nagyságokkal játszott együtt, mint Hamid Drake, Henry Franklin, William Parker, Piotr Wojtasik, John Betsch, vagy Dresch Mihály. Legfrissebb lemeze But Inside címmel idén jelent meg a Fonónál, Gareth Williams zongoristával való együttműködésének gyümölcseként. Az ilyen közös koncerteket a zenész a tanulás, önfejlesztés nagyszerű alkalmainak látja. Hangszeres játékára a dinamikus, mégis érzékeny kifejezésmód jellemző, zenei megnyilvánulásaiban a pillanat energiáit kívánja megragadni.

A One More Minute zenekar 2015 tavaszán alakult, a borszéki DNS együttes tagjaiból, ahol 5 évig játszottak. Feldolgozásokkal kezdték, tehetségüknek és kísérletező kedvüknek köszönhetően repertoárjuk rohamosan gazdagodott soft jazz sztenderdekkel, illetve különböző korszakok pop-rock slágereinek egyéni feldolgozásával. 2016-tól egyre határozottabban és elkötelezettebben fordultak a jazz felé. Több workshopon és koncerten mélyítették el tudásukat, ilyen volt együttműködésük Petra Ackerrel és Tóth Viktorral, vagy részvételük a neves román gitáros A.G. Weinberger workshopján.

2016-tól rendszeresen fellépnek Bukarestben és Kolozsváron, illetve több erdélyi városban; 2017-ben a zenekart meghívták a Double Rise Fesztiválra, Tusványosra és a Kolozsvári Magyar Napokra.

www.opusjazzclub.hu